Albania
Austria
Azerbaijan
Belgium
Bosnia and Hercegovina
Bulgaria
Czechia
England
France
Georgia
Hungary
Israel
Italy
Kazakhstan
Moldova
Montenegro
Poland
Romania
Russia
Serbia
Slovakia
Spain
Turkey
Ukraine

Gruzínsko: „Môžeme len prekvapiť a to bude naša výhoda“

A21 FB TEMPLATE
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

V našom ďalšom rozhovore sme sa s radosťou porozprávali s Otarom Abuladzem, manažérom gruzínskych reprezentácií. Štruktúra malého futbalu v krajine ešte len vzniká, ale začali od správnej strany – budovaním mládežníckych líg. Necháme to však na Otara, ktorý nám prezradí viac.

Je to vaša vôbec prvá účasť na Eure, čo od vás môžeme očakávať?

Možno očakávať veľmi motivovaný a organizovaný národný tím a zväz. Ľudí, ktorí sú zamilovaní do futbalu vo všeobecnosti a do malého futbalu nemenej a radi sa stanú súčasťou európskej rodiny malého futbalu.

Páči sa vám, že vás nebudú poznať ostatné krajiny, takže si vás nebudú môcť preštudovať a nájsť nejaké slabiny?

Samozrejme sa budeme snažiť využiť efekt prekvapenia a neidentifikovaného tímu. Myslím, že to treba považovať za našu výhodu.

Aká je kľúčová „superschopnosť“ vášho tímu?

Veľmi jednoduché – nenormálna motivácia.

Ako si predstavujete svoju dokonalú zostavu?

Dokonalé mužstvo vidím ako také, ktoré je mentálne pripravené na víťazstvo. V ostatných otázkach, ako je taktika, herné zručnosti atď., to všetko sa dá tvrdou prácou premeniť na dokonalosť.

Kedy začnete s výberom národného tímu?

Máme to v pláne od začiatku septembra.

Ako sa môže obyčajný hráč z Gruzínska stať súčasťou národného tímu?

V Gruzínsku sa v súčasnosti organizuje niekoľko turnajov v minifutbale, ktorých sa zúčastňuje takmer 1 200 hráčov. Od konca augusta začíname gruzínske národné majstrovstvá v minifutbale s 8 profesionálnymi tímami. Tieto tímy sú v procese tvorby a ich súpisky budú doplnené najlepšími hráčmi z turnajov, ktoré som spomenul vyššie. Národný tím by sa vyberal z profesionálnych tímov. To je cesta, ktorou musia prejsť obyčajní hráči, aby sa stali súčasťou národného tímu.

Považuje sa za úspech už postup zo skupiny alebo si idete do Košíc po titul?

Pokiaľ je malý futbal najrozšírenejším športom v Gruzínsku, myslíme si, že na národnej úrovni sme schopní ukázať konkurencieschopný tím, ktorý bude mať za cieľ získať titul.

Ako ste prišli na myšlienku organizovať turnaje v malom futbale v Gruzínsku?

Na konci minulého roka Gruzínska národná asociácia malého futbalu vytvorila dokument rozvoja malého futbalu na roky 2021-2025. Tento dokument zohľadňuje všetky potrebné kroky pre inštitucionálny, funkčný a organizačný a športový rozvoj asociácie.

Jednou z hlavných častí tohto dokumentu sú medzinárodné súťaže malého futbalu, ktoré považujeme za jadro nášho rozvoja.

Naša stratégia integrácie do medzinárodnej scény malého futbalu sa sústreďuje na organizovanie čo najväčšieho počtu medzinárodných súťaží v Gruzínsku. Spolupráca s EMF a WMF je v tejto otázke kľúčová.

Nedávno ste sa stali členmi EMF, ale nevyzeráte ako nový člen, vaša príprava vyzerá veľmi profesionálne, povedz nám niečo o vašej futbalovej minulosti??

Malému futbalu sa venujeme od roku 2009. Pred založením asociácie sme zorganizovali takmer 15 veľkých projektov malého futbalu, ktoré boli prevažne amatérskymi firemnými ligami.

Povedzte nám niečo viac o vašom nadchádzajúcom národnom šampionáte?

Bude to prvý oficiálny gruzínsky národný šampionát v malom futbale. Zatiaľ sa ho zúčastní len 8 profesionálnych tímov. Predpokladáme, že do konca roka 2025 by v Gruzínsku vzniklo viac ako 30 profesionálnych tímov.

Povedali by ste, že EMF EURO je pre vašich hráčov a krajinu dôležitou skúsenosťou?

Určite áno. Bude to skúsenosť, ktorá nám pomôže nielen pri budúcich medzinárodne orientovaných aktivitách, ale aj pri plánovaní a organizovaní malého futbalu tu, v Gruzínsku.

Aké sú vaše plány do blízkej budúcnosti? Máte nejaký odkaz pre ostatné tímy?

V blízkej budúcnosti pripravujeme tím do 23 rokov na účasť na Majstrovstvách sveta WMF U23. Základom pre tím U23 je naša školská/vysokoškolská liga, ktorej sa zúčastňuje 84 tímov a takmer 1000 hráčov. Jediným problémom je, že náš tím bude zložený z hráčov vo veku 17-18 rokov, ale tento vekový rozdiel sa budeme snažiť preniesť do zvýšenia motivácie pre našich hráčov.

A na záver jedna štatistická otázka. Koľko hráčov malého futbalu je registrovaných vo vašej krajine?

Viac ako 100 hráčov, ktorí sa považujú za profesionálov a viac ako 1000 amatérskych a školských/univerzitných hráčov.